„Slovensko povedalo populizmu jasné nie“

Autor: Tomáš Lulák | 30.3.2014 o 14:12 | (upravené 30.3.2014 o 14:23) Karma článku: 8,07 | Prečítané:  205x

Voliči na Slovensku vyjadrili svojim hlasovaním v Prezidentských voľbách 2014 jasné stanovisko: „Nie populizmu (ľavicovému či pravicovému), nie vymysleným sľubom, nie štvavej politike, nie bezhlavej straníckej príslušnosti, nie vymysleným istotám, nie jednofarebnej výkonnej moci“. Preto som rád a ďakujem nám všetkým, že sme išli k volebným urnám.

V najbližších dňoch sa naplno ukáže aký je pán premiér Fico charakter. Či sa k tomuto výsledku postaví ako chlap a naplní svoje vlastné slová o tom, že prezidentské voľby sú referendom o strane Smer-SD a o ňom ako jej čelnom predstaviteľovi a premiérovi našej krajiny a na základe ich výsledku bude konať alebo strčí hlavu do piesku ako skrachovaný prezidentský kandidát Hrušovský. Čo to o sile slova chlapa a budúcich činoch Róberta Fica naznačil minister Maďarič, ktorý povedal, že Fico vo voľbách vôbec neprehral, lebo to, že zvíťazil Kiska hovorí jasne o tom, že voliči si želali, aby Fico ostal naďalej premiérom a preto neprišli vo voľbách odovzdať hlas svojmu vodcovi. Nejaké malé percento voličov mohlo zmýšľať aj takto, ale nemyslím si, že by takéto sofistikované myslenie voličov Smer-SD predstavovalo relevantné percento o ktoré by sa mohol Maďarič oprieť. Ale veď predsa je potrebné nejako zhodnotiť neúspech a zlyhanie. Je dôležité tiež povedať, že budúcnosť by nemala byť o tom, že roztrieštená pravica bude teraz bezhlavo „kopať“ do premiéra a strany Smer-SD a vytĺkať tak politický kapitál alebo sa priživovať na úspechu Andreja Kisku.

Voliči v prezidentských voľbách jednoznačne ukázali Ficovi a strane Smer-SD zrkadlo, ale ukázali zrkadlo aj pravici. Voliči ukázali, že si v politike jednoznačne želajú generačnú obmenu. Že na to, aby bola zdravá protiváha k ľavicovému populizmu, musia z pravicových strán okamžite odísť do politického zabudnutia politici, ako napr. skrachovaný prezidentský „štandardný“ kandidát Hrušovský a jeho kolega Figeľ z KDH, ako napr. Dzurinda a Mikloš s SDKÚ-DS, ale aj mnohí ďalší, ktorí pôsobia v politike už tak dlho, ako exponáty v múzeu. Rovnakým rizikom pre politickú scénu a kultúru na Slovensku sú politické osoby bez kultúry vyjadrovania a správania sa ako je napr. Hlina či Kuffa z OĽaNO..

Posolstvo občanov v týchto prezidentských voľbách je jednoznačné: „Politika nech už je akákoľvek, či ľavicová, pravicová, národnostná, náboženská alebo liberálna by mala byť o skutkoch, o hodnotách, o spoločenskom vystupovaní a kultúre správania sa, o inteligencii a schopnosti porozumieť tomu, čo krajina a jej obyvatelia potrebujú a hlavne o snahe viesť našu krásnu krajinu k ekonomickej, vzdelanostnej, kultúrnej a spoločenskej prosperite.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?